Rhys Ernst, Zackary Drucker: Relationship

Relationship

Mezipatra QFF uvádí / presents:

Rhys Ernst, Zackary Drucker: Relationship

vernisáž / opening: 7. 11., 18:00 / 7 November, 6pm

trvání výstavy / exhibition duration: 8. 11. – 5. 12. 2016

Výstavu intimní fotosérie, kterou v letech 2008 – 2014 vytvořil s bývalou partnerkou Zackary Drucker, uvede americký filmař Rhys Ernst. „Klíčovým prvkem byl náš vztah. Fakt, že jsme zrovna procházeli tranzicí, jsme odsunuli do pozadí,“ říká o projektu, jenž Mezipatra představí ve spolupráci s Galerií Ferdinanda Baumanna.

Po vernisáži bude následovat afterparty v kavárně Lucerna.


Rhys Ernst je filmař, který se dlouhodobě zabývá trans* reprezentací ve filmové a televizní tvorbě, Zackary Drucker je mezinárodně uznávaná performerka a fotografka. Společně produkují cenami ověnčený seriál Transparent z produkce Amazon.

Fotografickou sérii Relationship původně zamýšleli jako osobní deník, ale na popud kurátora Stuarta Comera ji v roce 2014 představili veřejnosti na bienále ve Whitney Museum of American Art. Úspěšný počin, který deník New York Times označil za “extrémně provokativní”, letos vyšel také v knižní podobě.

zackarhys.tumblr.com
rhysernst.com
zackarydrucker.com

Rhys Ernst, the producer of the TV show Transparent, will open the exhibition of an intimate photographic series created together with his former partner Zackary Drucker in the years 2008 to 2014. “I think the relationship was the most important story for us… We let the transition aspect take a back seat,” he says about the project, which will be introduced by Mezipatra in cooperation with Ferdinand Baumann Gallery.

The opening will be followed by an afterparty at the Lucerna café.


Rhys Ernst is a filmmaker who has focused on trans* representation in film and TV on a long-term basis. Zackary Drucker is an internationally renowned performer and photographer. They work together on the production of the awarded series “Transparent” produced by Amazon.

“Relationship”, a series of photographs, was originally conceived as a personal diary, but upon the initiative of the curator Stuart Comer, it was introduced at the Whitney Museum of American Art Biennial in 2014. Described as “extremely provocative” by the New York Times, this successful work was also published as a book this year.

zackarhys.tumblr.com
rhysernst.com
zackarydrucker.com